Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Podivný článek švýcarského tisku

3. 02. 2023 19:02:10
Noviny Neue Zürcher Zeitung přišly s nečekanou informací. Americký prezident Joe Biden navrhl prý v půli ledna prostřednictvím šéfa CIA Williama Burnse možné řešení probíhajícího válečného konfliktu.

Kdyby švýcarské noviny nebyly vzorem seriózní žurnalistiky, nebylo by třeba reagovat. V tomto případě je ovšem riziko novinářské kachny poměrně nízké, sdělení tudíž nelze brát na lehkou váhu.

O co jde? Podle švýcarských novin, které se odvolávají na informace získané od poslanců německého Bundestagu, předložil Burns oběma stranám konfliktu následující návrh: ukončeme válku kompromisem, Ukrajina odevzdá za mír zhruba 20 % svého území čili zhruba Krym a Donbas.

Jinými slovy, Burns nabídl Ukrajině mír za území a ruské straně území za mír. Nicméně, obě strany návrh odmítly. Ukrajina nechce o postoupení své země agresorovi ani slyšet, Rusko pak je přesvědčeno, že může získat víc.

Jak ruská, tak ukrajinská strana informace švýcarského listu dementovaly.

NZZ dodává, že teprve tehdy, když tento plán ztroskotal, rozhodl se Biden poskytnout americké tanky Abrams ukrajinským obráncům.

Jakkoli není vhodné přiživovat různé konspirační teorie, tady skutečně něco nehraje, respektive je dost možné, že informace NZZ se mohou zakládat na pravdě.

Přiznávám, že mě překvapilo, když americká strana naznačila, že americké tanky se na Ukrajinu dostanou zhruba za rok. Co to znamená? Vše nasvědčuje tomu, že válka se rozhodne během následujících měsíců, rychlost dodávek vojenské pomoci je stejně důležitá jako otázka kvality a kvantity. Tohle Američané velmi dobře vědí, přesto se zdráhají poskytnout útočné zbraně potřebné pro vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Jedná se o strategii předběžné opatrnosti, nebo jak lze číst tento nejasný postoj?

Nová studie renomovaného amerického think-tanku Rand Corporation („Avoiding a long war“) dochází k závěru, že „vyhnutí se dlouhodobé válce je pro USA vyšší prioritou než zachování územní celistvosti Ukrajiny“. (NZZ).

V kontextu takového zahraničně-politického nastavení by Burnsova cesta na Ukrajinu dávala smysl. Každý si přeje konec této strašné války, ale jsme připraveni nastolit mír skutečně za jakoukoli cenu? Neměli by zde hlavní slovo mít sami Ukrajinci?

Němečtí politici sdělili NZZ, že ve Washingtonu existují vedle sebe dva tábory s různým pohledem na ukrajinskou válku. Na jedné straně je bezpečnostní poradce Jake Sullivan a šéf CIA William Burns. Ti by nejraději ukončili konflikt co možná nejdříve, aby bylo možno koncentrovat se na bezpečnostní otázky související s Čínou. Na straně druhé je ministr zahraničních věcí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin. Ti nechtějí Rusku ustupovat a nehodlají přijmout nové geopolitické uspořádání světa. Podporují masivní vojenskou podporu Ukrajiny. (Potud NZZ).

Předpokládejme, že Burns svou misi uskutečnil s výše uvedeným zadáním. Snaha o její případné utajení je pochopitelná, neboť nestaví amerického prezidenta do příliš lichotivého světla. Skutečně by Biden byl ve jménu míru ochoten obětovat část Ukrajiny?

Všichni dobře víme, že opakovat Mnichov 1938 nelze. Ustupování agresi vede jen k posílení útočníka a děsivým koncům. Tady máme co do činění s nepřítelem, jenž se nerozpakuje hrozit nukleární katastrofou. Již sama hrozba tohoto typu je nelidská. Neodsuzujme ty, kteří tváří v tvář takové hrozbě hledají cesty kompromisu a volají po ukončení bojů. V tomto případě jde o naprosto racionální strach, hraje se o bytí a nebytí Evropy, možná i světa.

Západ stojí na křižovatce, kterou doposud nezná. Je postaven před zdánlivě neřešitelnou volbu. Jedná se o výzvu, na jejímž zvládnutí je závislý důstojný život příštích generací. Jakkoli mám pochopení pro touhu po ukončení bojů, nyní nadchází hodina pravdy. Svobodný svět se musí semknout ve svém odhodlání a neopakovat Mnichov 1938. Krví a násilím nelze v 21. století překreslovat hranice. Tato norma musí být závazná pro všechny státy světa, včetně jaderných mocností.

Ano, riziko velké války tady existuje. Ovšem je více než pravděpodobné, že následováním strachu a okamžité úlevy se toto nebezpečí nezmenší. Naopak, každý krok ústupu před imperiální lačností je cestou, na jejímž konci může být bolest nedozírných rozměrů. Tak nás to učí historie.

Lidstvo nemá jinou možnost než se poučit z vlastních chyb, neboť hrůzy z nich plynoucí jsou čím dál tím děsivější.

Rusko i Ukrajina si zaslouží lepší budoucnost než tu, kterou mu předestírá současný moskevský režim.

Ale my také.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HEjcj/zpravy-svet-biden-nabidl-rusku-petinu-ukrajiny-za-mir

https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/bericht-us-praesident-joe-biden-bot-wladimir-putin-20-prozent-der-ukraine-im-gegenzug-fuer-frieden-an-li.313482

Autor: Jan Provazník | pátek 3.2.2023 19:02 | karma článku: 22.16 | přečteno: 1157x

Další články blogera

Jan Provazník

Každý je vegetarián

Lidi lze zaškatulkovat podle lecčehos, třeba podle toho, co jí či nejí. V případě tohoto kritéria však málokoho napadne, že přísně vzato jsme všichni vegetariáni, rozdíl je pouze v míře odříkání masitých pochutin.

28.2.2023 v 18:42 | Karma článku: 4.97 | Přečteno: 184 | Diskuse

Jan Provazník

Putin jako Kroisos

Vládce starověké Lýdie Kroisos váhal, zda má napadnout sousední Perskou říši. Obrátil se proto se žádostí o radu na autoritu nejvyšší – slavnou věštírnu v Delfách.

2.4.2022 v 19:59 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 531 | Diskuse

Jan Provazník

Morální kolaps demokratického světa

Rusko má pravdu. Jsme zhýčkaní ve svém blahobytu, odtrženi od skutečné lidské bolesti. Objeví-li se pak tato bolest někde ve světě, nevíme, co si s ní počít.

10.3.2022 v 15:56 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 705 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Tleskám premiérovi za zaříznutí hradních amnestií

Tak už je to potvrzeno, prezident Miloš Zeman se dvakrát pokoušel udělit amnestie pro své trestné stíhané podřízené, předseda vlády Petr Fiala však této neskutečné podlosti zabránil.

21.3.2023 v 10:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Radomil Bábek

Státní zaměstnanec - černý pasažér důchodového systému

V důchodovém systému chybí spousta peněz, a tak politici a jejich státní úředníci hledají, jak by důchodový účet naplnili. A tak samozřejmě hledají, na koho by svedli vinu za svoji neschopnost.

21.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 287 | Diskuse

Jan Bartoň

Pavel: Ukrajina má jeden pokus

Prezident Petr Pavel poskytl v Polsku rozhovor, v němž tvrdí, že Ukrajina má na protiofenzivu jen jeden pokus. Otázkou je, zda tento pokus může uspět.

21.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 17.76 | Přečteno: 316 | Diskuse

Michal Sabó

Věřím v boha a ve své pistole aneb není vlastenec jako flastenec

Dnes je to 81 let od hrdinné smrti štábního kapitána Morávka, jednoho ze Tří králů. Doby, kdy se vlastenectví bralo jako samozřejmost jsou passé. Kdyby viděl, jak to tu vypadá dnes...

21.3.2023 v 7:18 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 211 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Máme mít obavy z voleb 2025?

Lidé tohoto typu nikdy nemají dost, nesnášejí porážky a až do posledního dechu je jejich porucha žene dál, výš a rychleji, směrem k majetku a moci.

20.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 371 | Diskuse
Počet článků 45 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1516

Soudní překladatel (NJ).

FFUK obor filosofie.

Knihy - "Svatý grál na čtyřech rovinách bytí" a "Hérakleitos ve světle mythické moudrosti" /nakladatelství Malvern/.

Záliby - příroda, klasická hudba, šachy.

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...