Je třeba se bát multikulturalismu?

20. 06. 2019 16:22:27
Sám pojem budí v mnoha lidech obavy a nepříjemné pocity. Čím je to způsobeno? Jde pouze o jakési modernistické šílenství, nebo se jedná o přirozený pohyb sjednocujícího se lidstva?

Hned na úvod je třeba říci, že otázka po tom, zda je multikulturalismus prospěšný či škodlivý, zda jej podporovat či zatracovat, je v našich podmínkách poněkud anachronická, prostě passé. Důvod je prostý - Evropa je multikulturní po mnohá staletí, přičemž v posledních desetiletích se tento fenomén pouze urychluje. Dnešní Evropa je domovem jak křesťanů a nevěřících, tak židů, muslimů, budhistů i stoupenců jiných náboženských směrů. Žijí zde lidé všech ras a barev pleti. Je domovem milovníků klasické hudby, stejně jako vyznavačů heavy metalu. Na stejném prostoru žijí lidé preferující maso i vegetariáni, kuřáci a nekuřáci, alkoholici a abstinenti. Někteří z nás chodí na fotbal nebo do hospody, jiní tráví večery u televize. Někdo nedá dopustit na život ve městě, dalšího bys z venkova nedostal ani párem volů. Každý je jiný, ale jednu věc mají všichni společnou – je jim dána svobodná vůle jak naložit se svým životem.

Je na tom něco špatného?

Lidé, kteří brojí proti myšlence multikulturního soužití, se obvykle obávají o ztrátu vlastní identity, mají pocit, že jim někdo „z venku“ chce vzít něco, co je jim drahé. Že všechno na světě ztrácí svůj smysl a řád, že se věci rozmělňují, relativizují, vše se jakoby zrychluje, staré pravdy se hroutí a toho nového je tolik, že se z toho člověku točí hlava a ztrácí půdu pod nohama...

Projevovat strach z jiného je součástí lidské přirozenosti. Nicméně je dobré pustit do tohoto postoje trochu srdce a rozumu. Srdce napoví, že ačkoli se v mnohém lišíme, koneckonců jsme všichni lidé z masa a kostí. Rozum pak upozorní na to, že opačná představa, tedy monokulturní společnost, nevypadá vůbec dobře. Zapálený bojovník proti multikulturalismu si to obvykle neuvědomuje, ale jednobarevná sociální struktura je něčím, v čem by rozhodně žít nechtěl. Rozmanitost náboženství? Nikoli, všichni musí být přesvědčenými ateisty nebo třeba křesťany. Barva pleti musí být bílá, cizince nebrat, nezdravé věci jako alkohol, drogy či kouření je třeba vymýtit. Pokud jde o myšlení lidí, tady je synchronicita mimořádně důležitá. Stát určí, jak je třeba správně chápat svět. Dřív se tomu říkalo třeba materialistický světový názor.

Ano, jakkoli to může pro někoho znít překvapivě, monokulturní společnost může zavést jen totalitní systém. Nebo přesněji, může se pokusit. A on se o to pokouší, co mu síly stačí. Dokonce je to pro něj ta nejdůležitější činnost, která mu pomáhá udržovat status quo. Jakýkoli náznak svobodného myšlení pociťuje jako ohrožení. Tak třeba tzv. vědečtí ateisté byli skálopevně přesvědčeni, že Bůh neexistuje, protože to odporuje jejich vědeckému světovému názoru. Nicméně nejkvalitnější práci v oblasti potírání kulturní rozmanitosti odvedli nacionální socialisté 3. říše. Ti to vzali vskutku z gruntu a načisto. Kdo se vzepřel, byl zlikvidován. A mnozí se ani vzpírat nemuseli, měli jen tu smůlu, že byli jiní. Kam se na ně dnešní bojovníci za národní čistotu hrabou. Ovšem nenechme se mýlit. Historie se neustále opakuje, dokud se člověk nepoučí. A každá velká hrůza začíná malou averzí, výsměchem či pohrdáním. Skutečnou příčinou je vždy strach a nevědomost.

Multikulturalismus neznamená potírání rozdílů. Vůbec nejde o to, aby byli všichni stejní. Rozdíly mezi lidmi i národy zde nejsou proto, aby byly zdrojem válek a napětí. Jsou zde proto, aby se lidé navzájem obohacovali a učili se vnímat jinakost. Jakékoli glajchšaltování by nepřineslo nic dobrého. Každá nová zkušenost rozšiřuje obzor a umožňuje pracovat s vlastními slabinami a předsudky. Takto se rozvíjí člověk i lidstvo.

Dnešní svět je převážně multikulturní, až na výjimky jako je třeba Čína, kde jsou silné monokulturní tendence (vláda jedné strany) a extrémní monokulturní prostředí je pak KLDR. Multikulturní společnost ovšem vyžaduje toleranci, vzájemnou úctu a dodržování zákonů.

Je třeba se bát monokulturalismu, vlády jedné kultury, jedné myšlenky, která je vždy spojena s terorem a násilím. Nikoli multikulturalismu, kulturní a názorové různorodosti.

Autor: Jan Provazník | čtvrtek 20.6.2019 16:22 | karma článku: 11.08 | přečteno: 999x

Další články blogera

Jan Provazník

„Pražská kavárna“ je špatná nadávka

V kavárně jsem byl tak pětkrát v životě, zato v hospodě asi miliónkrát. Z toho důvodu se mě osobně dotýká nadávka do pražských kavárníků.

13.7.2019 v 20:58 | Karma článku: 33.44 | Přečteno: 3557 | Diskuse

Jan Provazník

Evropa jako bojiště

Blíží se volby do Evropského parlamentu. České strany se předhánějí, která bude lépe bojovat za české národní zájmy, ba co víc, která z nich bude více tvrdá a nekompromisní.

12.5.2019 v 22:14 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 406 | Diskuse

Jan Provazník

O nesmrtelnosti lidské duše (část 2.)

Platón v dialogu Faidón říká, že duše je cosi božského a byla ještě dříve, než jsme se narodili jako lidé (Pl. Phaedo 95c).

8.5.2019 v 2:18 | Karma článku: 13.95 | Přečteno: 250 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zbyšek Hlinka

Nečekané odhalení - imigranti jsou Rusové!

Všude čtu, jak je Rusko nebezpečné. Nebezpečnější, než islám. A také to, že právě Rusko stojí v pozadí za současnou imigrační krizí. Z toho plyne jeden logický závěr...

22.7.2019 v 21:00 | Karma článku: 25.92 | Přečteno: 558 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Stanou se lékaři alibisty?

V posledním čísle časopisu České lékařské komory Tempus medicorum uvádí její právník JUDr. Jan Mach několik příkladů lékařského pochybení, jež se týká písemné dokumentace.

22.7.2019 v 19:29 | Karma článku: 25.75 | Přečteno: 513 | Diskuse

Karel Trčálek

Sucho mění Česko rychle a o to jistěji v poušť. Může za to klimatická Gréta?

Začaly prázdniny a sucho se prohloubilo, nejspíše kvůli tomu, že o tradičních protestních pátcích je všude ticho. Ano, nejspíše je stále větší sucho jen kvůli tomu, že teď o prázdninách nemá klimatická Gréta jak protestovat.

22.7.2019 v 18:53 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 244 | Diskuse

Pavel Felcman

Migrace. A bude hůř…

Omlouvám se předem všem, kteří nahlédli, že píšu tohle až teď, když už svůj názor na tyhle záležitosti napsal každý. Přinejmenším skoro každý, kdo má potřebu psát. Ale.. Nedávno jsem si znovu přečetl knihu A bude hůř...

22.7.2019 v 16:27 | Karma článku: 24.57 | Přečteno: 785 | Diskuse

Josef Nožička

Umělci nechtějí jako sponzory Českou zbrojovku či Agrofert, organizátorům přibývají vrásky

Nesouhlas se sponzorováním kulturních akcí holdingem Agrofert dali někteří čeští umělci najevo již v minulém roce. Letos k tomu přidali protest proti tomu, že mezi sponzory karlovarského filmového festivalu byla Česká zbrojovka.

22.7.2019 v 13:35 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 5506 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 693

Soudní překladatel (NJ).

FFUK obor filosofie.

Knihy - "Svatý grál na čtyřech rovinách bytí" a "Hérakleitos ve světle mythické moudrosti" /nakladatelství Malvern/.

Záliby - příroda, klasická hudba, šachy.

Najdete na iDNES.cz